HISTORIE OBCE

  • První zmínku o obci nalezneme v historických pramenech v roce 1353
  • V roce 1353 je zde uváděna tvrz, která náležela Ctiborovi z Litovan
  • V roce 1385 předal Jan z Litovan tvrz Janu z Vejtmíle
  • V roce 1493 připadl statek i tvrz Hynku z Bačkovi
  • V roce 1555 připojil Jan Zelený z Říčan Litovany ke Krhovu a tvrz postupně zanikla a tedy od poloviny 16. století patří obec k panství krhovskému, později hrotovskému

Do historie místa se zapsal i obávaný loupežník Vilém Sudlice z Litovan, který se v r. 1408 stal nástupcem loupeživého rytíře Hynka Jevišovického z Kunštátu řečeného Suchý Čert na nedalekém hradě Rabštejn. 

V obci se nachází moderní kaple sv. Otce Pia X. postavená v 60. letech minulého století a vysvěcená v roce 1970. 

Litovany leží v průměrné výšce 413 metrů nad mořem. Celková katastrání plocha obce je 665 ha, z toho orná půda zabírá 68 %.Pětina katastru obce je osázena lesním porostem.

Počet trvale žijících osob této malé vesničky se pohybuje kolem čísla 140 obyvatel, průměrného věku 46 let. V obci mohou místní obyvatelé využívat plynofikaci i veřejný vodovod.

SYMBOLY OBCE

Znak obce

Vlajka obce

Datum rozhodnutí: 29. 5. 2007 

Odborná literatura popisující pečeti obcí okresu Třebíč konstatuje, že obec Litovany disponovala v 18.století svou vlastní pečetí.Jednalo se o vertikálně oválný typář nesoucí obraz rýče nebo čelně obrácené radlice hrotem nahoru provázený po stranách zkříženými ratolestmi a nahoře po obvodu opisem ,,LIDOWAN". 

Ve Vlastivědě moravské se pečetní obraz interpretuje jako šíp, což je způsobeno patrně nezřetelným otiskem pečeti, v němž setřená vnitřní plocha rýče může vypadat jako hrot šípu. Z uvedeného vyplývá, že pro tvorbu znaku obce Litovany existuje vhodný podklad v podobě historického pečetního znamení obce a do nového znaku obce tak lze zařadit heraldickou figuru rýče (rýč je oproti hojně užívané radlici vzácnější figurou), která na tento starý, předheraldický symbol, vyjadřující zemědělskou povahu obce, naváže. 

V návrhu znaku se počítá s motivem rýče v podobě tzv. obecné (čili z reality převzaté) figury rýče bez násady. Kromě samotného rýče, který připomíná starou pečeť obce, se ovšem ukazuje jako vhodné zobrazit v novém heraldickém znaku obce především erbovní figuru vladyků z Litovan, někdejších majitelů obce, kteří se dle Litovan psávali.

Jedná se o velmi krásnou heraldickou figuru poloviny koně ve skoku s uzdou, která se tak stává dominantním figurálním prvkem návrhu znaku provázeným doplňkovými figurami bez násady nebo kosmého rohu.